Dlaczego wybieramy komputery stacjonarne w obudowie MICRO? Obudowa komputera stacjonarnego to przede wszystkim zamknięta metalowa skrzynka, której zadaniem jest ochrona i możliwość zamocowania wszystkich części komputera. Jej wielkość wydaje się być uzależniona od rozmiarów podzespołów, które znajdziemy w środku. Obecnie w cenie jest jednak minimalizm i miniaturyzacja. Co powinniśmy wiedzieć o obudowie MICRO?

Obudowa komputera stacjonarnego i jej rodzaje

Obecnie spotyka się kilka rodzajów obudów komputerowych. Dlaczego jedne z nich są bardzo duże, inne zaś nie grzeszą pojemnością? Żeby zrozumieć tę kwestię, musisz zapoznać się z czterema najpopularniejszymi obudowami do komputera:

  • Midi Tower - podstawowy i klasyczny typ obudowy komputera, który jest najbardziej rozpowszechniony wśród użytkowników. Służy zarówno graczom, jak i do prac biurowych. Obudowa może być kompatybilna z różnymi rodzajami płyt głównych
  • Mini Tower - niższe od Midi Tower; wybór takiej obudowy sprawia, że trzeba więcej uwagi poświęcić na to, czy pomieści ona poszczególne podzespoły, na których nam zależy
  • Full Tower - inaczej określana jako Big Tower; jest to obudowa przeznaczona przede wszystkim dla graczy, którzy z czasem chcą rozbudowywać swój zestaw komputerowy. Zmieści się tu praktycznie każdy standard płyty komputerowej
  • Micro Tower - niewielkie, kompaktowe obudowy, które mieszczą najczęściej płyty Micro ATX i Mini ITX

Czym jest obudowa MICRO?

W przypadku obudowy MICRO do komputera stacjonarnego musimy zdawać sobie sprawę, że jest to przede wszystkim kompaktowa wersja, co ma swoje zalety i wady. Przy projektowaniu pierwszych tego rodzaju skrzynek kierowano się prostą logiką: mniejsza ilość miejsca zajmowanego przez komputer, ale także mniejsza wydajność sprzętu w różnych parametrach.

Być może dlatego przyjęło się, że obudowa MICRO to częściej element wyposażenia biura, niż pokoju zapalonego gracza. Jak się okazuje, podzespoły stosowane w takich obudowach nierzadko zaskakują swoimi możliwościami. Dla graczy nie do pokonania pozostaje jednak inny problem: brak miejsca w skrzynce. Choćby zainstalowanie większej mocy chłodzenia pozostaje wyłącznie w sferze marzeń.

Obudowa MICRO, czyli jaka?

Jak wielka jest obudowa MICRO do komputera stacjonarnego? Przykładowe wymiary w przypadku wybranych popularnych modeli to np. 352x180x440 mm, 429x210x393 mm lub 395x185x345 mm. Jak więc widzisz - pod pojęciem MICRO ukrywają się różne obudowy, które mogą się dość znacznie różnić wymiarami lub nawet kształtem.

Jakie są zalety obudowy MICRO

Dlaczego wybór obudowy MICRO będzie słuszny? Skrzynki mieszczące w sobie płyty micro ATX i mini ITX posiadają wiele zalet. Należy się tu oprzeć na przekonaniu, że dobry komputer to taki, który spełnia wymagania użytkownika - Twoje wymagania.

Te zaś bywają różne - nie każdy ma potrzebę lub ochotę grać w najnowsze gry, nie zawsze jest potrzeba korzystać z zaawansowanych programów graficznych. Obudowa MICRO z powodzeniem pomieści podzespoły cenne dla tych, którzy potrzebują urządzenia do pracy biurowej lub podstawowych działań w domu. Wykorzystanie płyt micro ATX i mini ITX sprawia z kolei, że konfigurację podzespołów skrywane przez obudowy MICRO są tańsze.

Dlaczego MICRO sprawdzi się w biurze?

Na tym nie koniec zalet obudowy MICRO. Jej wykorzystanie w biurze jest wskazane także dlatego, że skrywana przez nią konfiguracja podzespołów jest bardziej energooszczędna. To zaś w prosty sposób może przekładać się na niższe rachunki za energię elektryczną. W przypadku jednego komputera będzie to ledwie odczuwalne, ale przy kilkunastu lub kilkudziesięciu zrobi już różnicę.

Dodatkowym atutem tak niewielkiej jednostki będzie też zdolność do cichej pracy. Po wymianie dysku HDD na SSD możemy liczyć na niemal bezgłośne funkcjonowanie jednostki. Jaki z tego zysk w przypadku pracy biurowej? Poprawa komfortu pracy. Oczywiście warto tutaj wspomnieć także o praktycznej roli niewielkiej obudowy, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca na biurku lub pod nim. To zaś sprzyja ergonomii pracy. Trzeba też pamiętać, że we współczesnym biurze bardzo ważna jest strona wizualna znajdujących się tam sprzętów.

Wybierając obudowę MICRO dla komputera stacjonarnego, stawiasz na modny minimalizm, który wpasuje się niemal wszędzie.

Czy obudowa MICRO ma wady?

Niestety, ale tak. Postrzeganie funkcjonalności obudowy MICRO jest uzależnione od oczekiwań. Osoby, które wykorzystują swój sprzęt do prac biurowych, oglądania filmów i wszystkich czynności, które nie wymagają zaawansowanych możliwości, praktycznie nie zauważą wad. Gdzie zaczynają się problemy? Fakt, że nie wszystkie podzespoły mogą się tu zmieścić, może być sam w sobie problemem. Jeśli nawet myślisz o istotnej rozbudowie sprzętu, to niekoniecznie będzie to wykonalne.

Cichsza praca, ale też gorsza wentylacja

Jednym z kluczowych parametrów przy ocenie obudowy MICRO będzie wentylacja. W sytuacji, gdy wszystkie podzespoły są maksymalnie stłoczone we wnętrzu, zwyczajnie trudno jest o jego dobre wentylowanie. Stąd też niekiedy stosuje się tu wręcz pasywne systemy chłodzenia, które są wystarczająco wydajne dla podzespołów o mniejszej mocy. Komputer w obudowie MICRO pracuje więc nadzwyczaj cicho, ale nie każdy będzie zadowolony z konsekwencji tego faktu.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze obudowy komputera?

Musisz jednak pamiętać, że sama wielkość nie jest jedynym parametrem, który warto brać pod uwagę przy wyborze obudowy komputera. Nawet porównując skrzynki typu MICRO możemy stwierdzić, że jedne ustępują drugim. Na co zwracać uwagę w pierwszej mierze? Bardzo ważne jeśli chodzi o wnętrze są:

  • ilość kieszeni dysków twardych
  • miejsce pozostawione na podzespoły
  • system montażu podzespołów (ułatwiający wymianę lub nie)
  • miejsce montażu zasilacza (w górnej części lub u podstawy obudowy)
  • obecność i jakość filtrów przeciwkurzowych i mat wyciszających pracę komputera

Jeśli chodzi o zewnętrzną stronę obudowy, to należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • rodzaj i ilość złączy i portów w obudowie - im więcej, tym lepiej z perspektywy użytkownika
  • jakość i estetyka konstrukcji obudowy - np. grubość elementów obudowy z metalu, rodzaj zastosowanego tworzywa sztucznego, estetyka wykończenia produktu

Komu przyda się komputer stacjonarny z taką obudową?

Dla kogo nie jest przeznaczona obudowa MICRO i powinien raczej postawić na jeden z modeli BIG TOWER lub przynajmniej MIDI? Z pewnością nie będą z niej zadowoleni gracze, zwłaszcza pasjonaci najnowszych gier, ale też osoby korzystające z programów o dużych wymaganiach (np. graficy).

Komu komputer w obudowie MICRO przypadnie do gustu i da realne korzyści? Z powodzeniem mogą po niego sięgnąć właściciele biur, osoby potrzebujące sprzętu do prowadzenia działalności gospodarczej lub użytkownicy prywatni, którzy mają przeciętne wymagania co do wydajności sprzętu, ale cenią sobie wygodę, ładny design, cichą pracę i oszczędność miejsca. Niekiedy to właśnie zakup komputera w miniaturowej skrzynce jest najbardziej racjonalnym i zwyczajnie najlepszym rozwiązaniem. Można oszczędzić nieco pieniędzy, jednocześnie mając do dyspozycji urządzenie na miarę naszych potrzeb.

Zobacz komputery MICRO z naszej oferty.